W dniach 20-21 VII 2024 r. Chór Ojczyzna oraz członkowie Stowarzyszenia Wspólnota Polska Koło w Węgorzewie przebywali na zaproszenie Związku Polaków na Litwie na Dniach Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi.
XXII Festyn Kultury Polskiej Znad Issy rozpoczął się w kościele katolickim p.w. Jana Chrzciciela w Pacunelach Mszą Św., której chór zapewnił oprawę muzyczną.
Następnie barwnym korowodem z polską piosenką na ustach i flagami narodowymi w dłoniach uczestnicy wydarzenia przeszli do parku miejskiego, głównego miejsca festynu. W trakcie imprezy wysłuchaliśmy piosenek 17 polskich zespołów śpiewaczych z Litwy i Polski.
Uczestnicy przyjechali z Kiejdan, Poniewieża, Mickun, Niemenczyna, Kowna, ale też z Suwałk, Opola, Łomży, Węgorzewa i wielu innych miejscowości. Każdy z zespołów zaprezentował od 3 do 5 piosenek o różnej tematyce, wiele z nich przy dźwiękach własnego akompaniamentu. Można było usłyszeć piosenki pełne refleksji, ale i takie, które porywały do tańca. Na scenie królowały kolorowe stroje, często ludowe, ale i inne, ukazujące charakter zespołu.
Chór Ojczyzna zaśpiewał: Wyszłabym za dziada, Bieliło się płótno oraz A u mojej mamy studnia murowana. W trakcie koncertów zespołów skorzystaliśmy z okazji nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń artystycznych i organizacyjnych.
Członkowie Wspólnoty Polskiej Koło w Węgorzewie zaprezentowali stoisko ze słodyczami oraz materiałami reklamowymi z Polski.
Na scenie zobaczyliśmy też Prezesa Koła, Pana Wiesława Pietrzaka oraz Panią Burmistrz Giżycka, Panią Ewę Ostrowską, którzy przekazali pozdrowienia i upominki z Mazur. Po kilkugodzinnej imprezie udaliśmy się do hotelu w Kiejdanach.
Następny dzień pobytu na Litwie spędziliśmy u naszych przyjaciół ze Związku Polaków na Litwie oddział w Wędziagole.
Spotkanie z Polakami z Wędziagoły zawsze pełne jest wzruszeń i ciekawych rozmów, nie inaczej było i tym razem. Nasz pobyt zbiegł się z obchodami 20 lecia śmierci Czesława Miłosza. Po Mszy św. z oprawą muzyczną chóru Ojczyzna w kościele katolickim p. w. Świętej Trójcy udaliśmy się na przykościelny cmentarz, gdzie znajdują się groby rodzinne Miłoszów, m. in. dziadka Czesława Miłosza, Artura Miłosza oraz prababki poety, Kamili Miłoszowej.
Historię rodzinną Noblisty przybliżył zebranym zapalony miłośnik historii i patriota Ziemi Wędziagolskiej, pan Ryszard Jankowski. Chór Ojczyzna wykonał przy grobowcu kilka pieśni patriotycznych, m.in. Rotę oraz Hymn Polonii.
Obejrzeliśmy również piękną wystawę uczniów polskiej szkółki niedzielnej w Wędziagole, ukazującej ich prace plastyczne, których motywem przewodnim było umiłowanie historii. Szkółkę prowadzi wspaniała nauczycielka, Pani Leonia.
Po uroczystościach w kościele i na cmentarzu zostaliśmy zaproszeni na spotkanie integracyjne z Polakami Wędziagolskimi. Był to czas pełen wzruszających chwil. Polacy z Wędziagoły, szczególni ci starsi z wielkim sentymentem wspominali swoje rodziny. Wysłuchaliśmy wielu opowieści o tym, z jakim uporem ich przodkowie dążyli do tego, aby polskie słowo i polską kulturę przekazać swoim dzieciom i wnukom.
Mieliśmy też okazję porozmawiać z uczniami polskiej szkółki niedzielnej, którzy w trakcie wcześniejszych uroczystości czytali przy grobie Noblisty Jego wiersze. Dzieci chętnie w j. polskim opowiadały o swoich wrażeniach po wycieczkach do Ojczyzny dziadków, m.in. wspominały pobyty w Gdańsku i Warszawie. Na zakończenie wizyty w Wędziagole chór wykonał kilka pieśni ze swego repertuaru.
Wróciliśmy do domu pełni wrażeń i uznania dla patriotyzmu i wytrwałości naszych Rodaków na Litwie w walce o utrzymanie i utrwalanie polskości wśród kolejnych pokoleń Polonii.
Dziękujemy Zarządowi Powiatu Węgorzewskiego i Andrzejowi Kacperskiemu za dofinansowanie naszego wyjazdu.