Pacunele miasteczko na Litwie w okręgu szawelskim, nad rzeką Laudą, przy linii kolejowej Wilno Szawle. Do końca XIX w. Pacunele zaliczano do miasteczek i zamieszkane było przez ludność polską. Miasteczko wchodziło w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Miejscowość została opisana w Potopie Henryka Sienkiewicza.
Śladami bohaterów Sienkiewicza
Drewniany, pięknie utrzymany kościółek z roku 1701. Pan Wołodyjowski nie mógł go już o glądać, za jego bytności w Pacunelach na niedzielne msze jeździło się do odległych o cztery kilometry Mitrunów. Tamtejszy organista najpiękniejsze pacunelki-Gasztowtówny uczył czytania, pieśni kościelnych i gry na lutni. Na edukację córek Pakosz Gasztowt nie żałował pieniędzy. Starsze trzy poszły za Butrymów, trzy młodsze czekały na godnych siebie kawalerów doglądając, każda z inną nadzieją, powracającego do zdrowia Wołodyjowskiego.
Zaledwie o sto kilkadziesiąt metrów od kościoła w Pacunelach stoi niewielki domek ze starannie utrzymanym gospodarstwem. Z głównej drogi prowadzi do niego zarośnięta dróżka. Widać po niej, że mieszkańcy ukrytego w zieleni domku nie posiadają żadnego pojazdu i goście też rzadko przyjeżdżają. Na końcu dróżki, tuż przed małym podwóreczkiem wznosi się wysoki, drewniany krzyż.
<---powrót>