Sprawozdanie z działalności Koła Wspólnoty Polskiej w Węgorzewie
za 2021 rok
Głównym celem naszej działalności w 2021 r. było utrzymywanie kontaktów
z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą, szczególnie na Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji /Obwód Kaliningradzki/ i Mołdawii poznanie ich problemów i pomoc w ich rozwiązaniu, inspirowanie i wspieranie w dążeniu do podtrzymywania polskości, krzewienia tradycji i kultury oraz nauki języka polskiego.
Zarząd Koła na posiedzeniu w dniu 15.01.2022 r. przyjął sprawozdanie z rocznej działalności, zostało ono umieszczone na naszej stronie. Dziś w imieniu Zarządu przedstawiam je Zebraniu Koła.
Mieliśmy ogromną nadzieję, że rok 2021 będzie wolny od koronawirusa
i będziemy mogli bez większych trudności wypełnić założone cele.
Niestety obostrzenia epidemiczne zmusiły nas do modyfikacji planów.
Dziś mamy wspólnie odpowiedzieć sobie w jakim stopniu zrealizowaliśmy stawiane cele, jak zrealizowaliśmy Plan działania oraz uchwały Zebrania Koła,
co było dobre, a co można poprawić lub zmodyfikować.
I. W zakresie problematyki wewnątrz organizacyjnej.
Stan osobowy koła na początku okresu sprawozdawczego wynosił 43 osoby i pozostał bez zmian.
Rok 2021 był rokiem wyborczym. Wybrano nowy Zarząd i nową Komisję Rewizyjną.
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze odbyło się on-line na platformie ZOOM.
Prezes Koła przedstawił w skrócie sprawozdanie z działalności Koła za 2020 r.
i kadencję 2016-2020. Wymienił działania i realizowane projekty. Sprawozdanie zostało przesłane przed zebraniem wszystkim członkom Koła za pośrednictwem poczty elektronicznej, a także zostało zamieszczone na stronie internetowej Koła.
Na wniosek Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej udzielono Zarządowi Koła absolutorium za 2020 r. i kadencję 2016-2020.
Następnie odbyły się wybory do Zarządu Koła na następną kadencję. W wyniku głosowania Prezesem Koła na kadencję 2021-2024 został Wiesław Pietrzak,
a członkami Zarządu Koła zostały: Krystyna Piotrowska - z-ca Prezesa, Anna Czapska - Sekretarz Koła, Halina Salik - Skarbnik Koła, Jery Manista - Członek Zarządu.
Wybrano członków Komisji Rewizyjnej: Wiesław Zubrycki - Przewodniczący, Wiesława Czuchańska- członek, Janina Półkośnik członek.
Następnie przyjęto Plan Działania Koła na 2021 rok oraz założonych kierunków zadań na kadencję 2021-2024.
Stan osobowy koła podzielony jest jak w ubiegłym roku na siedem zespołów tematycznych: białoruski - kier. Joanna Myszczyńska, litewski - kier. Zofia Rycharska, łotewki - kier. Edward Pawlica, rosyjski - kier. Krystyna Jarosz, mołdawski - kier. Jan Myszczyński, medialny - kier. Krzysztof Trejbszo, konkursowy - kier. Jan Narejko. Zdaniem zarządu usprawnia to działalność koła. Rzecznikiem prasowym dalej jest Kol. Anna Czapska a "kronikarzem" Kol. Irena Gierdal. Natomiast odpowiedzialnym za prowadzenie naszej strony internetowej jest jej autor, niezastąpiony - Krzysztof Trejbszo.
Zarząd w okresie sprawozdawczym odbył 11 posiedzeń w tym 4 on-line i oprócz spraw bieżących rozpatrywał następujące problemy: przygotował i zorganizował spotkanie wigilijne, włączył się w organizację Kaziuków nad Węgorapą tym razem on-line, kierował pisma do potencjalnych sponsorów, za pośrednictwem komisji konkursowej przeprowadził konkurs "Znasz-li ten Kraj".
Realizowane były cykliczne spotkania "Czwartkowe Polaków rozmowy".
W związku z 450 -leciem Węgorzewa złożony został wniosek w ramach konkursu Zasłużony dla Węgorzewa na wyróżnienie tym tytułem Chóru Ojczyzna. Kapituła jednak postanowiła rozpatrywać wnioski dla osób indywidualnych.
Natomiast wniosek o nadanie statusu Reprezentacyjny Chór WM OSWP bez ograniczania terminem został przyjęty
Niestety pandemia bardzo ograniczyła aktywność Koła i Oddziału, odbyły się tylko dwa posiedzenia Zarządu Oddziału, jedno w Olsztynie i jedno zdalne oraz opóźnione obchody XXX lecia Stowarzyszenia w Pułtusku.
Zarząd pozyskał nową siedzibę, biuro zostało przeniesione z ul. Żeromskiego do Klubu Garnizonowego, niestety nowa siedziba ma pewną wadę - występuje tam duża wilgotność. Zarząd wystosował pismo do Kierownika Klubu z prośbą o podjęcie stosownych kroków likwidujących problem. Wprowadzone ulepszenia nieznacznie poprawiły warunki.
II. W zakresie działalności statutowej
Zarząd utrzymywał stałe kontakty z organizacjami Polskimi i Polonijnymi
w sąsiednich państwach jednak w większości mailowo.
Mniejsza też była aktywność zespołów tematycznych- międzynarodowych.
Ogromną pomocą w utrzymywaniu stałych kontaktów była i jest nasza strona internetowa tak pięknie prowadzona przez naszego kolegę Krzysztofa Trejbszo. W imieniu wszystkich składam szczere serdeczne podziękowania.
Jednym z zamierzeń doskonalącym utrzymywanie kontaktów z Rodakami była kontynuacja konkursu "Znasz-li ten Kraj" i "Polaków Losy".
W konkursie pierwszym wzięło udział 13 osób. Powołany wcześniej Zespół Konkursowy bardzo usprawnił jego przeprowadzenie.
Zarząd proponuje realizować konkurs, jest jednak prośba do wszystkich członków Koła o pomoc, szczególnie przy opracowywaniu pytań.
Jeżeli chodzi o drugi konkurs to w 2021 r. to wpłynęły trzy prace, komisja nie rozpatrywała ich w tym roku.
Natomiast wcześniejszy zbiór wierszy Pani Wobalis został przepisany przez wolontariuszy z LO. Na wydanie w druku brak środków.
Sytuacja pandemiczna zmusiła nas do poszukiwania nowych form realizowania naszych statutowych celów.
Korzystając z zeszłorocznych doświadczeń zostało zorganizowane on-line symboliczne spotkanie z okazji świąt Wielkiej Nocy, w spotkaniu uczestniczyło 21 osób. Osoby uczestniczące w spotkaniu zabierały głos, przekazywały życzenia, demonstrowały stroiki świąteczne i pisanki. Goście dziękowali za możliwość spotkania. Po dyskusji Zarząd Koła stwierdził, że niezależnie od liczby osób uczestniczących w spotkaniach na ZOOM należy je dalej kontynuować. To są ważne spotkania i ważny kontakt z rodakami.
2 maja z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi odbyło się następne spotkanie na ZOOM a w programie: Hymn Polski w wykonaniu Chóru Ojczyznai Hymn Marsz Polonia w wykonaniu Chóru Ojcowizna, przedstawienie kontekstu historycznego świąt: 1 maja, Dnia Flagi, Dnia Polonii i Dnia Konstytucji 3 Maja. Wypowiedzi osób uczestniczących w spotkaniu były przeplatane występami Chóru Ojczyzna oraz wzbogacone występami taniec artystyczny, recytacja wierszy oraz nadesłane występy z zagranicy.
We współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej
w Olsztynie realizowane były cykliczne, raz w miesiącu - spotkania "Czwartkowe Polaków rozmowy", odbyło się 9 takich spotkań. Wykładowcy
i tematy spotkań są zamieszczone na naszej stronie w zakładce Polaków rozmowy. O terminie spotkań członkowie i sympatycy koła również z za wschodniej granicy są informowani mailowo.
Poprzez odpowiedni dobór tematów chcemy aktywizować naszych partnerów
z zagranicy ale i zaciekawić tematyką naszych członków i grono przyjaciół.
Robimy to na platformie ZOOM i chętnych do uczestnictwa zapraszamy, prosimy jedynie podać swój adres mailowy a my w odpowiednim czasie prześlemy link.
Wyjazd na Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi odbył się w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2021 r. ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Gminy Węgorzewo. Pozyskano dodatkowe fundusze i materiały promocyjne od sponsorów. Oprawę słowno-muzyczną w czasie mszy i uroczystości zapewnił Chór Ojczyzna. Nasza delegacja w Parku dębów przyjaźni litewsko-polskiej zasadziła Dąb Przyjaźni. Obok drzewka ustawiliśmy tabliczkę z dedykacją Czerwony Płomień Dąb Przyjaźni polsko-litewskiej posadzony przez członków koła Wspólnota Polska oraz Chóru Ojczyzna Wodokty, 7 sierpnia 2021r.
Odwiedziliśmy też przyjaciół w Wędziagole. W czasie spotkanie, po mszy św. odbyła się inauguracja obchodów 300-lecia dzwonu i odsłonięcie tabliczki pamiątkowej z napisem W 300-lecie zawieszenia dzwonu w Wędziagole pokłon składają członkowie Koło Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz chór Ojczyzna z Węgorzewa. Wyjazd był bardzo udany. Zadanie zostało rozliczone.
Mieliśmy szczęście bo nasz sztandarowy projekt, czyli "W kręgu Polskich Tradycji - Wigilia Polonijna" został zrealizowany.
Wprowadzone obostrzenia epidemiczne ograniczyły liczbę osób uczestniczących w spotkaniu. Spotkanie zgromadziło około 100 osób. W spotkaniu uczestniczyli niezawodni nasi przyjaciele: Andrzej Modzelewski, Ojciec Superior Aleksander Jacyniak, Ks. Dziekan Klemens Litwin.
Uczestnicy wieczerzy składali sobie życzenia ale w rozmowach często odnosili się do sytuacji naszych rodaków na Białorusi. W wyniku rozmów i dyskusji powstał postulat wystosowania listu otwartego skierowanego do władz Białorusi z apelem o uwolnienie aresztowanych i umożliwienie im kultywowania tradycji przodków. List został zamieszczony na tytułowej stronie koła.
Oprawę muzyczną śpiewane kolędy zapewnili chór Jutrzenka z Rezekne
i zespół Królewczanie z Rosji. Praktycznie do końca nie było pewności czy projekt zostanie zrealizowany. Spotkanie było transmitowane w internecie.
Zarząd przygotował i wysłał do Oddziału wnioski o dofinansowanie projektów
w 2022 roku.
Są to:
Wigilia polonijna, Konkurs "Znasz-li ten Kraj", Konkurs "Polaków losy", Obóz szkoleniowo-wypoczynkowy animatorów, wyjazd na Dni Kultury Polskiej na Łotwie i nowość konkurs poetycki Namuzowywanie.
Ze względów pandemicznych nie zrealizowaliśmy projektu Dni Polonii pod żaglami na Mazurach i zawiesiliśmy Praca z kartą Polaka.
III. W zakresie spraw finansowych.
Temat ten zostanie omówiony w oddzielnym - Rocznym Sprawozdaniu Finansowym jako załączniku do niniejszego sprawozdania.
IV . Sprawy końcowe
Zarząd Koła podjął uchwałę w sprawie zakupu zbioru książek 16 tomów pn. "Kresowa Atlantyda", autor Stanisław Sławomir Nicieja na potrzeby Koła
w Węgorzewie i przeznaczeniu na ten cel kwoty do 1000 zł. Książki można będzie wypożyczać zainteresowanym osobom.
Na cele statutowe koła wpłynęła darowizna w wysokości 4000,00zł. Zarząd przeznaczył darowiznę na zakup namiotu promocyjnego, składanego stołu oraz 200 szt. okładek promocyjnych na potrzeby Koła.
Było też spotkanie integracyjne, miła odskocznia od szarej rzeczywistości, sposobność do odnowienia i pogłębienia przyjaźni, wymiany poglądów, swobodnych rozmów. To też okazja do podziękowania w sposób szczególny sympatykom i osobom wspierającym działalność Stowarzyszenia oraz poznania nowych osób - żon i mężów członków Wspólnoty , bo przecież nie wszyscy się znają. Było wspólne biesiadowanie przy pięknie nakrytym stole i potrawach
z grilla. Ogromnie miłym akcentem były też występy kabaretu Wapno gaszone Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ta dowcipkująca i rozśpiewana grupa wciągnęła uczestników do wspólnej zabawy. Śpiewali nawet ci, którzy wcześniej nie mieli odwagi.
Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim członkom Koła za chęć
i gotowość do realizacji zadań w tym trudnym okresie, wspomnę choćby Janinę Półkośnik, Wiesię Czuchańską, Mariolę Milewską, Wiesława Zubryckiego. Szczególnie tym razem chcę wymienić zespół konkursowy pod przewodnictwem Jana Narejki, i zespół medialny który wymienię imiennie, Krzysztof Trejbszo - prowadzący stronę, Ania Czapska rzecznik prasowy i Irena Gierdalkronikarz.
Oddzielne podziękowania przekazuję członkom Zarządu za pełną dyspozycyjność i zaangażowanie podczas realizacji wszelkich zamierzeń. Podkreślić chcę ogrom wykonywanej pracy przez V-ce Prezesa - Kol. Krystynę Piotrowską która jak wspomniałem podjęła się trudnego zadania, napisania
i rozliczania finansowego projektów oraz Annę Czapską Sekretarza Koła.
Wnioski końcowe:
1. Zarząd wnioskuje aby w tych trudnych czasach nie zmniejszać aktywności koła i realizować dotychczas realizowane projekty.
2. W pracy koła i kontaktach z rodakami z zagranicy maksymalnie wykorzystywać możliwości techniczne wszelkich nośników informacji na bazie platform konferencyjnych w internecie.
W imieniu zarządu Koła WP w Węgorzewie - Wiesław Pietrzak
Sprawozdanie przyjęto na posiedzeniu Zarządu 15 .01.2022 roku.
Sprawozdanie przyjęto przez Zebranie Sprawozdawcze Koła
Uchwała nr. 1/22 z dnia 26.01.2022
<-- powrót