Sprawozdanie z działalności Koła Wspólnoty Polskiej w Węgorzewie
za 2019 rok
Głównymi celami jakie stawialiśmy sobie przed rokiem były:
Utrzymywanie kontaktów z Polonią i Polakami mieszkającymi na Białorusi, Litwie, Łotwie i w Rosji /Obwód Kaliningradzki/, poznanie ich problemów i pomoc w ich rozwiązaniu, inspirowanie i wspieranie w dążeniu do podtrzymywania polskości, krzewienia tradycji i kultury oraz języka polskiego.
Zarząd Koła na posiedzeniu w dniu przyjął sprawozdanie z rocznej działalności, zostało ono umieszczone na naszej stronie. Dziś w imieniu Zarządu przedstawiam je Zebraniu Koła.
Dziś mamy wspólnie odpowiedzieć sobie w jakim stopniu zrealizowaliśmy stawiane cele, jak zrealizowaliśmy Plan działania oraz uchwały Zebrania Koła.
I. W zakresie problematyki wewnątrz organizacyjnej.
Stan osobowy koła na początku okresu sprawozdawczego wynosił 42 osoby w trakcie roku dokonały się następujące zmiany: odeszła jedna osoba Kol. Stankiewicz na własną prośbę.
W tym okresie przyjęto do koła 3 nowych członków: Barbara Tołwińska, Krystyna Śmierzyńska i Jerzy Manista oraz reaktywowała swoją działalność w WP Kol. Elżbieta Buczek.. Na 31.12.2019 roku liczba członków koła wynosi 45 osób.
Stan osobowy koła został podzielony na siedem zespołów tematycznych: białoruski kier. Joanna Myszczyńska, litewski kier. Zofia Rycharska, łotewki kier. Edward Pawlica, rosyjski kier. Krystyna Jarosz i medialny kier. Krzysztof Trejbszo oraz nowe zespoły: konkursowy kier. Jan Narejko i mołdawski kier. Jan Myszczyński. Zdaniem zarządu usprawniło to działalność koła i zaktywizowało członków. Rzecznikiem prasowym dalej jest Kol. Anna Czapska a kronikarzem Kol. Irena Gierdal. Natomiast odpowiedzialnym za prowadzenie naszej strony internetowej jest jej autor, niezastąpiony Krzysztof Trejbszo.
Zgodnie z Regulaminem Zarząd pracował w pięcioosobowym składzie: Wiesław Pietrzak- prezes, Zofia Rycharska Vice prezes, Krystyna Piotrowska Sekretarz, Henryk Krzemiński Skarbnik, Jan Narejko Członek zarządu.
Zarząd w okresie sprawozdawczym odbył 21 posiedzeń i oprócz spraw bieżących rozpatrywał następujące problemy: przygotował i zorganizował obchody XXV lecia, kierował pisma do potencjalnych sponsorów, przygotował i zatwierdził regulamin konkursu Polaków losy, za pośrednictwem komisji konkursowej przeprowadził konkurs Znasz-li ten Kraj gdzie było 13 uczestników i 10 wyróżnień, prowadził dystrybucję książek w tym pozyskanych ze szkół.
Zarząd zorganizował i przeprowadził 4 zebrania koła.
Wydarzeniem o szczególnym znaczeniu były obchody XXV - lecia Koła. W ramach tych obchodów zorganizowano spotkanie w Muzeum Kultury Ludowej z prelekcją Prezesa oraz w czerwcu na bazie Walnego Zebrania Delegatów Oddziału Warmińsko Mazurskiego Wspólnoty Polskiej zorganizowano uroczyste obchody połączone z pięknym występem Zespołu Pieśni i Tańca Ojcowizna.
W ramach obchodów XXV lecia przyznano medale Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Zarząd wystąpił o przyznanie 21 medali, zostało przyznanych 8 medali +1. Mam nadzieję, że pozostali otrzymają w ramach obchodów XXX lecia Stowarzyszenia.
Zarząd ustanowił też wewnętrzne wyróżnienie w postaci Certyfikatu Przyjaciela oraz Certyfikatu Sponsora.
Takie certyfikaty zostały wręczone podczas uroczystego spotkania a nieobecnym dostarczono je w późniejszym terminie. Wykaz osób i instytucji wyróżnionych certyfikatem jest na naszej stronie.
Przedstawiciele koła brali udział w różnych zamierzeniach zewnętrznych:
- Posiedzenie Zarządu Oddziału w Olsztynie;
- Aktywny udział w organizowanych przez WCK Kaziukach. Prelekcja przygotowana i wygłoszona przez Prezesa i Kol. Krystynę Jarosz.
- Dożynki w rej Wileńskim 11 członków Koła;
- Dni Kultury Polskiej i Forum Polonijne w Czerniachowsku - Prezes;
- Wycieczka na Białoruś do Brasławia Kol. K. Trejbszo;
- Udział delegatów w Walnym zebraniu Delegatów WM Oddziału WP,
- Udział Prezesa w Walnym Zebraniu Delegatów SWP w Pułtusku 14-15.12.
- Udział Prezesa w wizycie w Grodnie wspólnie z Chórem Ojczyzna, oraz w Mickunach na Litwie.
II. W zakresie działalności statutowej
Zarząd utrzymywał kontakty z organizacjami Polskimi i Polonijnymi w sąsiednich państwach. Dla lepszego ich utrzymywania wykorzystano powołane zespoły tematyczne.
Ogromną pomocą w utrzymywaniu stałych kontaktów była i jest nasza strona internetowa tak pięknie prowadzona przez naszego kolegę Krzysztofa Trejbszo. W imieniu wszystkich składam szczere serdeczne podziękowania.
Jednym z zamierzeń doskonalącym utrzymywanie kontaktów z Rodakami była kontynuacja konkursu Znasz-li ten Kraj. W konkursie wzięło udział ponad 13 osób w tym jeden zespół. Najlepsi zostali wyróżnieni dwu trzydniowymi pobytami w okolicznych pensjonatach. W tym roku na podstawie doświadczeń powołano zespół konkursowy który bardzo usprawnił jego przeprowadzenie. Zarząd proponuje realizować konkurs, jest jednak prośba do wszystkich członków Koła o pomoc, szczególnie przy opracowywaniu pytań.
Zamierzeniem nie planowanym a zrealizowanym było zorganizowanie obozu szkoleniowo - integracyjnego młodych animatorów. Zorganizowanie i przeprowadzenie tego zamierzenia zawdzięczamy inicjatywie Kol. Irenie Biłat. Dziękujemy.
W ramach współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej zorganizowano trzy spotkania z prelegentami z zewnątrz. Środki na ten cel pozyskano z Oddziału WM WP.
Zarząd zwracał się do Oddziału o przyznanie dodatkowych projektów do realizacji, otrzymaliśmy jedno zadanie o którym wspomniałem.
Zarząd przygotował i przedstawił do Oddziału wnioski o dofinansowanie projektów w 2020 roku. Są to:
Wigilia polonijna, Obóz letni dla młodych animatorów, Konkurs Znasz-li ten Kraj, Konkurs Polaków losy, Dni Polonii pod żaglami na Mazurach.
Zarząd w roku sprawozdawczym swój główny wysiłek skierował na pozyskanie środków i realizację naszego tradycyjnego zamierzenia jakim jest Wigilia Polonijna która odbyła się XX raz. Pozyskane środki pozwoliły na zorganizowanie tego zamierzenia zdaniem Zarządu na dobrym poziomie. Warto wspomnieć, że tym razem było 150 osób w tym 80 osób to goście z zagranicy. Warto zauważyć, że była pięcioosobowa grupa z Mołdawii. Wprowadzenie nowych elementów do programu wigilii takich jak wizyta w Konsulacie Św. Mikołaja w Kętrzynie, zwiedzanie muzeum i msza św. w Świętej Lipce z koncertem organowym wzbogaciło walory poznawcze wigilijne tradycje.
Będąc przy temacie wigilii w imieniu zarządu dziękuję wszystkim członkom którzy swoim zaangażowaniem w okresie przygotowawczym i w trakcie realizacji zamierzenia przyczynili się do realizacji tego zamierzenia. Bez ogólnego entuzjazmu jaki towarzyszył nam w tym okresie nie było by takich efektów.
III. W zakresie spraw finansowych.
Temat ten zostanie omówiony w oddzielnym w Rocznym Sprawozdaniu Finansowym jako załączniku do niniejszego sprawozdania. W tej części chcę jedynie poinformować, że dzięki determinacji zarządu i niektórych członków Koła udało się pozyskać wystarczającą ilość środków pieniężnych i materialnych. Jest to również wielka chwała hojności naszych sponsorów na czele z Jednostkami Samorządu Terytorialnego, do wszystkich sponsorów zostały skierowane pisemne podziękowania.
Warto wspomnieć, że za pozyskane środki zakupiono sprzęt komputerowy, laptopa i drukarkę.
Podobnie jak w roku ubiegłym otrzymaliśmy dużą pomoc od władz Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
Chcę zwrócić uwagę członków koła, że nasze sprawozdanie finansowe jest niepełne ponieważ całość rozliczeń i księgowość jest prowadzona w Oddziale. My jedynie realizując zadania, przekazujemy dane i faktury do rozliczeń.
IV . Sprawy końcowe
Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim członkom Koła za szczere zaangażowanie w pracę Koła, boje się wymieniać nazwisk bo mogę kogoś pominąć albo nie dowartościować , ale chcę podkreślić wielki entuzjazm i zapał Joasi Myszczyńskiej, Irenki Biłat a za skuteczne pozyskanie sporych środków dziękuję Wieśkowi Zubryckiemu.
Oddzielne podziękowania przekazuję członkom Zarządu za pełną dyspozycyjność i zaangażowanie podczas realizacji wszelkich zamierzeń. Podkreślić chcę ogrom wykonywanej pracy przez sekretarza Kol. Krystynę Piotrowską i ciągłe trwanie na posterunku naszego skarbnika Henryka Krzemińskiego.
Wnioski końcowe:
1. W związku z powołaniem nowych zespołów tematycznych istnieje potrzeba dokonania zmian w naszym Regulaminie. Stosowne propozycje przedstawiono oddzielnie w postaci projektu uchwały.
2. W tym roku mija cztery lata od wyborów aktualnego zarządu, należy podjąć decyzję czy Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze robimy w listopadzie, czy przenosimy na początek przyszłego roku?
Zarząd wnioskuje o przeniesienie na 2021 rok aby połączyć z okresem rozliczeniowym.
W imieniu zarządu Koła WP w Węgorzewie Wiesław Pietrzak
Sprawozdanie przyjęto na posiedzeniu Zarządu 20.01.2020 roku.
W imieniu zarządu Koła WP w Węgorzewie Wiesław Pietrzak