Sprawozdanie z działalności Koła Wspólnoty Polskiej w Węgorzewie
za 2017 rok
Głównym celem jaki stawialiśmy sobie przed rokiem było:
Utrzymywanie kontaktów z Polonią i Polakami mieszkającymi na Białorusi, Litwie, Łotwie i w Rosji /Obwód Kaliningradzki/, poznanie ich problemów i pomoc w ich rozwiązaniu, inspirowanie i wspieranie w dążeniu do podtrzymywania polskości, krzewienia tradycji i kultury oraz języka polskiego.
Dziś mamy odpowiedzieć w jakim stopniu zrealizowaliśmy stawiane cele, Plan działania oraz uchwały Zebrania Koła.
I. W zakresie problematyki wewnątrz organizacyjnej.
Stan osobowy koła na początku okresu sprawozdawczego wynosił 29 osób, w trakcie roku dokonały się następujące zmiany: odeszły cztery osoby, dwie na wieczną służbę - Kol Ryszard Puncewicz i Kol.Wacław Butrm oraz dwie zawiesiły członkostwo w kole, są to Koleżanki Elżbieta Buczek i Teresa Petiuk .
W tym okresie przyjęto do koła 13 nowych członków: Irena Biłat, Krystyna Jarosz, Joanna Myszczyńska, Krzysztof Trejbszo, Władysław Żygadło, Ludmiła Kalinina, Jarosław Andrukajtis, Henryk Baranowski, Wioletta Sznajderowicz, Stanisława Ustymienko, Stanisław Tołwiński, Anna Czapska i Wiesław Zubrycki .
Na 31.12.2017 roku liczba członków koła wynosi 38 osób.
Stan osobowy koła został podzielony na pięć zespołów tematycznych:
białoruski kier. Joanna Myszczyńska,
litewski kier. Zofia Rycharska,
łotewski kier. Edward Pawlica,
rosyjski kier. Krystyna Jarosz
i medialny kier. Krzysztof Trejbszo.
Zdaniem zarządu usprawniło to działalność koła i zaktywizowało członków.
Na rzecznika prasowego koła powołano Kol. Annę Czapską a na "kronikarza" Kol. Irenę Gierdal. Natomiast odpowiedzialnym za prowadzenie naszej strony internetowej jest jej autor Krzysztof Trejbszo.
Zgodnie z Regulaminem Zarząd pracował w pięcioosobowym składzie:
Wiesław Pietrzak- prezes,
Zofia Rycharska - wiceprezes,
Krystyna Piotrowska - sekretarz,
Wanda Pisarek - skarbnik,
Jan Narejko - członek zarządu.
W trakcie roku dokonano zamiany, po rezygnacji kol. Wandy Pisarek z funkcji skarbnika na skarbnika wybrany został kol Henryk Krzemiński, natomiast kol. Wandę Pisarek wybrano Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej.
Zarząd w okresie sprawozdawczym odbył 12 posiedzeń i oprócz spraw bieżących rozpatrywał następujące problemy: przygotował wnioski o wyróżnienie Chóru Ojczyzna i jego kierownika Ryszarda Zabłotnego, dokonywał przyjęcia nowych członków, typował osoby i instytucje jako potencjalnych sponsorów, realizował poza planowy konkurs "Znasz-li ten Kraj" oraz zbieranie i dystrybucja książek, typował i akceptował przedstawicieli koła na różne wyjazdy.
Zarząd zorganizował i przeprowadził 4 zebrania koła oraz jedno spotkanie integracyjne członków Koła.
Przedstawiciele koła brali udział w różnych zamierzeniach zewnętrznych:
- Posiedzenie Zarządu Oddziału w Olsztynie;
- Dni Kultury Polskiej w Kiejdanach i Poniewieżu ;
- Dożynki w rej Wileńskim;
- Dni Kultury Polskiej i Forum Polonijne w Czerniachowsku;
- Kongres Organizacji Kresowych w Olsztynie;
- Wycieczka na Białoruś do Brasławia;
- Spotkanie Organizacji Kresowych w Reszlu;
- Spotkanie opłatkowe w Ostródzie.
II. W zakresie działalności statutowej
Zarząd utrzymywał kontakty z organizacjami Polskimi i Polonijnymi w sąsiednich państwach. Dla lepszego ich utrzymywania powołano wspomniane zespoły tematyczne.
Ogromną pomocą w utrzymywaniu stałych kontaktów była i jest nasza strona internetowa tak pięknie prowadzona przez naszego kolegę Krzysztofa Trejbszo. W imieniu wszystkich składam szczere serdeczne podziękowania.
Jednym z zamierzeń doskonalącym utrzymywanie kontaktów z Rodakami było zrealizowanie poza Planem Działania konkursu "Znasz-li ten Kraj". W konkursie wzięło udział ponad 30 osób w tym jeden zespół. Najlepsi zostali wyróżnieni dwudniowymi pobytami w okolicznych pensjonatach. Trzy osoby z różnych względów nie skorzystały z nagrody /choroba, szkoła/. Zarząd proponuje realizować konkurs, jest jednak prośba do wszystkich członków Koła o pomoc, szczególnie przy opracowywaniu pytań.
Drugim zamierzeniem nie planowanym a zrealizowanym było zbieranie książek, roboczo nazwaliśmy projekt "Książka dla Rodaka". Zebrano ponad 2000 egzemplarzy, pozostało do rozdysponowania około 300 sztuk. Najchętniej przyjmowane były podręczniki do języka polskiego i historii.
Utrzymywano też kontakty z Polakami z zagranicy a mieszkającymi w Polsce, były to trzy osoby, w tym jedna /Maria/ z końcem roku wyjechała z Węgorzewa, druga jest na tyle usamodzielniona, że nie oczekuje pomocy /Paulina/, natomiast trzecia to Pani Stanisława z synem Pawłem jest naszą członkinią i kontakt utrzymujemy.
Zarząd zwracał się do Oddziału o przyznanie dodatkowych projektów do realizacji, niestety nie otrzymaliśmy takich propozycji. Zarząd skierował do Senatu RP za pośrednictwem Oddziału na 2017 rok dwa wnioski, niestety nie otrzymaliśmy żadnej wiadomości o ich losach.
W tej sytuacji Zarząd swój główny wysiłek skierował na pozyskanie środków i realizację naszego tradycyjnego zamierzenia jakim jest "Wigilia Polonijna". Pozyskane środki pozwoliły na zorganizowanie tego zamierzenia zdaniem Zarządu na dobrym poziomie. Warto wspomnieć, że tym razem było 140 osób w tym 70 osób to goście z zagranicy. A wprowadzenie nowych elementów do programu wigilii wzbogaciło walory poznawcze wigilijne tradycje. Będąc przy temacie wigilii w imieniu zarządu dziękuję wszystkim członkom Koła za ogromne zaangażowanie w okresie przygotowawczym i w trakcie realizacji zamierzenia. Bez ogólnego entuzjazmu jaki towarzyszył realizacji tego zamierzenia nie było by takich efektów.
Charakterystyczne było zjawisko zwiększania ilości przedstawicieli z poszczególnych organizacji Polonijnych. Należy też zaobserwować udział młodego pokolenia , nawet w wieku szkolnym.
III. W zakresie spraw finansowych.
Temat ten zostanie omówiony w oddzielnym sprawozdaniu, w tej części chcę jedynie poinformować, że dzięki determinacji zarządu i niektórych członków Koła pomimo przejściowych trudności udało się pozyskać wystarczającą ilość środków pieniężnych i materialnych. Jest to również wielka chwała hojności naszych sponsorów na czele z Jednostkami Samorządu Terytorialnego, do wszystkich sponsorów zostały skierowane pisemne podziękowania.
Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim członkom Koła za szczere zaangażowanie w pracę Koła, boje się wymieniać nazwisk bo mogę kogoś pominąć albo nie dowartościować , ale chcę podkreślić wielki entuzjazm i zapał Joasi Myszczyńskiej a za skuteczne pozyskanie ogromnych środków dziękuję Wieśkowi Zubryckiemu.
Oddzielne podziękowania przekazuję członkom Zarządu za pełną dyspozycyjność i zaangażowanie podczas realizacji wszelkich zamierzeń. Podkreślić chcę ogrom wykonywanej pracy przez sekretarza Kol. Krystynę Piotrowską.
Wnioski końcowe:
1. Zwrócić się do Zarządu Krajowego o ustanowienie /przyznanie/ dwom osobom z naszego koła pełnomocnictw do podpisywania wniosków składanych przez koło do JST.
2. Dokonać stosownych zmian zapisów w regulaminie aby zarząd był władny w uzasadnionych przypadkach zmniejszyć wysokość składki członkowskiej dla niektórych osób.
3. Kontynuować Konkurs "Znasz-li ten Kraj", włączając w jego realizację wszystkich członków Koła.
W imieniu zarządu Koła WP w Węgorzewie Wiesław Pietrzak