Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem ustanowionym przez Sejm z inicjatywy Senatu.
Powodem było wyrażenie uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.
Z tej okazji w Belwederze prezydent Andrzej Duda podpisze pierwszą inicjatywę legislacyjną z zakresu oświaty polonijnej, a po południu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Polonii Świata z udziałem szefa Gabinetu Prezydenta Adama Kwiatkowskiego.
Według różnych statystyk poza granicami Polski żyje od 15 do 20 milionów Polaków (nie uwzględniając tzw. migracji zarobkowych). Najliczniejsza Polonia znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie żyje ponad 10 milionów osób polskiego pochodzenia. Na drugim miejscu znajduje się Brazylia. Mieszka tam prawie 2 miliony takich osób.
Polacy stanowią też zauważalny procent ludności takich krajów jak Rosja, Ukraina, Kazachstan czy Litwa. Jednak ich obecność w tych krajach, to efekt zmian granic, przesiedleń lub historycznych procesów.