Dawny majątek ziemski usytuowany około 6 km na północny wschód od Pozezdrza i 8 km na południe od Węgorzowa. Położony malowniczo w obrębie Wielkich Jezior Mazurskich, między jeziorami Święcajty, Harsz i Lemięt.
Dobra rycerskie. Pod koniec XIX wieku były w posiadaniu rodziny Ziehe i obejmowały jedynie l49 ha ziemi. Właściwy rozkwit i budowa założenia miała miejsce w początkach XX wieku, kiedy majątek nabyła rodzina Hagen, w której posiadaniu był do 1945 r. Obszar własności ziemskiej zwiększył się do 600 ha, do majątku należały też dobra ziemskie w pobliskim Harszu. W Okowiźnie prosperowało bardzo dobrze gospodarstwo rolne, prowadzono głównie hodowlę koni gorącokrwistych, bydła, uprawy; do majątku należała cegielnia.
Dawny zespół pałacowo-parkowy z dużym podwórzem gospodarczym zachowany dość dobrze, założony na planie wydłużonego prostokąta wzdłuż drogi. Pałac usytuowany blisko drogi, w otoczeniu rozległego parku krajobrazowego z bogatym, róźnogatunkowym starodrzewem. Podwórze gospodarcze oddzielone szerokim podjazdem i fragmentem parku od zespołu pałacowo-parkowego. Zabudowania gospodarcze i inwentarskie podwórza imponujących rozmiarów, wzniesione z czerwonej cegły, dobrze zachowane. W niewielkim oddaleniu od zespołu po stronie zachodniej usytuowany cmentarz rodowy dawnych właścicieli majątku.
Pałac wzniesiony w 1918 r. w stylu neobarokowym na miejscu i z wykorzystaniem budowli wcześniejszej, dziewiętnastowiecznej, spalonej podczas działań wojennych w 1915 r. Założony na rzucie prostokąta, jednokondygnacyjny z wysokim podpiwniczeniem, przekryty wysokim dachem mansardowym z poziomem mieszkalnym. Na osi elewacji wzdłużnych dwukondygnacyjny ryzalit przekryty dachem mansardowym z lukarną powiekową na osi. Od frontu wysoki podjazd, od strony parku omurowana weranda z szerokimi schodami do parku. Oryginalna stolarka okienna w ryzalitach była ozdobna, drobnokwaterowa, współcześnie została wymieniona na standardowe okna.