Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Obchodzono je już w XVI wieku, kiedy rozwinęła się gospodarka folwarczno dworska. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Była to zabawa, poczęstunek i tańce jako nagroda za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Wieniec dożynkowy nazywany był plonem i uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj. Wieniec niosła najlepsza żniwiarka, za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy niosących wyczyszczone i przystrojone kwiatami sierpy i kosy.
Wieniec niesiono do kościoła do poświęcenia, następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie udawano się do właściciela pola gospodarza dożynek.
Pieśni śpiewane na dożynkach mówiły o plonie i trudzie żniwiarzy, wyrażały troskę o przyszłe urodzaje i życzenia.
Później była uczta i zabawa.
Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. U schyłku XIX wieku organizowano dożynki chłopskie, były one skromniejsze od dworskich w okresie lat 20 i 30 tych XX wieku zaczęto organizować dożynki gminne, powiatowe oraz parafialne. Organizowały je lokalne samorządy, partie chłopskie, a przede wszystkim Koła Stronnictwa Ludowego, Kółka Rolnicze, Kościół, czasem szkoły. Dożynki tamtych czasów były manifestacją odrębności chłopskiej i dumy tego stanu.
Po II wojnie światowej przez wiele lat dożynki miały charakter bardziej polityczny. Podkreślano akcenty poparcia dla polityki rolnej ówczesnych władz, ale też zachowano wiele elementów tradycji (wieńce, przyśpiewki).
Po 1980 roku dożynki zmieniły kolejny raz swój charakter pozostając świętem rolniczego stanu, stały się jednocześnie uroczystością religijną i dziękczynieniem składanym Bogu za plony i szczęśliwy przebieg żniw. W wielu parafiach powrócono do dożynek parafialnych.
Największe i najbardziej uroczyste dożynki odbywają się w Sanktuarium narodu polskiego na Jasnej Górze w Częstochowie w których uczestniczą setki tysięcy rolników. Powrócono też do tradycji dożynek prezydenckich w Spale, które wprowadził Prezydent Ignacy Mościcki.
Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.
Plon niesiemy niesiemy plon
W gospodarza w gospodarza dom
Żeby dobrze plonowało
Po sto korcy z kopy dało.
Słowa tej piosenki dały sygnał do rozpoczęcia powiatowych dożynek, które w tym roku organizowane były w Budrach.
Zgodnie ze staropolskim obyczajem, wieńczące żniwa uroczystości dożynkowe są najlepszą okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony. Dożynki to przecież jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak: przywiązanie do zawodu, szacunek dla przyrody, wolę kultywowania zwyczajów ojców.
Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.
Była prezentacja tradycji dożynkowych, przemówienia, podziękowania, występy zespołów oraz konkursy.
Ten najważniejszy, ściśle związany z tradycją to: konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.
Ocenie podlegało zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, użytego materiału (kłosy zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła) techniki wykonania, doboru barw, architektura bryły i staranność wykonania.
Najwięcej punktów uzyskał wieniec z Budzewa, następnie z Buder i Ołownika.
W konkursie kulinarnym najwięcej punktów otrzymała nalewka Pani Małgorzaty Bakun, następnie Jadwigi Święckiej i Roksany Prusaczyk,
- a słodki wyrób Mrowisko: pani Danuta Urynowicz, Klub Seniora z Buder, pani Maria Kupibida i Janina Kowalewska.
Był też konkurs na najładniej zaprezentowane stoisko.
Tu najwięcej punktów otrzymało stoisko przygotowane przez sołectwo Ołownik, następnie Budry i Klimki.
Podsumowaniem dożynek była rywalizacja sołectw Sołtysiada.: była prezentacja sołectw, poszukiwanie jajek w stogu siana, wyścig na nartach, napełnianie butelki mlekiem oraz pojedynek sołtysów. Zawody wzbudziły wiele emocji, było dużo śmiechu, braw i ogromne zaangażowanie zawodników. Widownia głośno dopingowała swoich pupili. Najwięcej punktów zdobyło sołectwo: Popioły, następnie Więcki, Budry i Ołownik.
A później była zabawa.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólnota Polska koło w Węgorzewie uczestniczyli
w dożynkach, byli członkami komisji konkursowych oraz udokumentowali wydarzenia.