Promocja Warmii i Mazur na Wileńszczyźnie i Kwiaty Polskie w Niemenczynie.
W ramach projektu " Promocja Warmii i Mazur na Wileńszczyźnie", dofinasowanego przez samorząd woj. warmińsko-mazurskiego, samorząd gminy Węgorzewo i samorząd powiatu węgorzewskiego, delegacja węgorzewskiego Koła "Wspólnota Polska" oraz Chór "Ojczyzna" i zespół "Sonos Corde" brała udział w wydarzeniach jednocześnie realizowała zadanie polegające na promocji województwa warmińsko-mazurskiego o zasięgu międzynarodowym.
Odwiedziliśmy Stare Troki, Mickuny, byliśmy w Domu Polskim w Wilnie i oczywiście na Festynie "Kwiaty Polskie" w Niemenczynie.
Pierwszego dnia w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach spotkaliśmy się z uczniami, gronem pedagogicznym i mieszkańcami.
W spotkaniu uczestniczył dyrektor szkoły Romuald Grzybowski, wicedyrektor Elwira Lavrukaitiene oraz nasza dobra znajoma Lilia Kieres twórczyni zespołu dziecięcego "Tęcza"
i Polskiego Zespołu Ludowego "Stare Troki".
W czasie wystąpienia powitalnego Prezes Koła podkreślił, że realizujemy projekt "Promocja Warmii i Mazur na Wileńszczyźnie" dofinansowany przez samorząd woj. warmińsko-mazurskiego, samorząd gminy Węgorzewo i samorząd powiatu węgorzewskiego. Elementem promocji był występ Chóru "Ojczyzna" i zespołu "Sonos Corde" z odpowiednim doborem repertuaru,zespoły wystąpiły na tle banerów promujących Warmię i Mazury. Ogromnym powodzeniem cieszyło się nasze stoisko, na którym wystawione zostały materiały promocyjne, przekazane przez lokalne samorządy i produkty kulinarne, szczególnie cukiernicze, wędliniarskie i nabiał z Regionu, którymi obdarowano uczestników wydarzenia. Dodatkowo promowaliśmy miasta kopernikowskie tj, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Frombork z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Elementem promującym był też konkurs o tematyce powiązanej z M. Kopernikiem oraz Warmią i Mazurami. Bardzo ważnym elementem promocji były rozmowy węgorzewskiej delegacji z mieszkańcami o walorach turystycznych, kulturalnych i kulinarnych Warmii i Mazur.
Następnym etapem był Dom Polski w Wilnie i próba generalna zespołów przed występem na festynie "Kwiaty Polskie" w Niemenczynie. Występ chóru i zespołu odbył się na tle baneru promujących Warmię i Mazury.
W hali głównej Domu Polskiego, na tle promocyjnych rollupów wystawiliśmy stoisko
z materiałami promocyjnymi przekazanymi przez lokalne samorządy i produktami kulinarnymi, (cukiernicze, wędliniarskie i nabiał z Regionu) którymi obdarowano uczestników wydarzenia. Dodatkowo promowaliśmy miasta kopernikowskie tj, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Frombork z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Chętni uczestnicy wydarzenia mieli możliwość odpowiadania na pytania o tematyce powiązanej z M. Kopernikiem oraz Warmią i Mazurami. Ważnym elementem promocji były rozmowy z mieszkańcami którzy przybyli na próbne występy zespołów uczestniczących w festynie.
Sobota należała do równie pracowitych dni.
W Mickunach spotkaliśmy się z Aloną Wengrowską Administratorem Ośrodka Kultury
w Mickunach oraz z mieszkańcami Mickun, prężnie działającym Klubie Seniora i Zespołem Wokalnym "Mickunianka". Koncert Chóru "Ojczyzna" i zespołu "Sonos Corde" poprzedziło wystąpienie Prezesa Koła w którym poinformował o realizacji projektu "Promocja Warmii
i Mazur na Wileńszczyźnie" dofinansowanego przez samorząd woj. warmińsko-mazurskiego, samorząd gminy Węgorzewo i samorząd powiatu węgorzewskiego. Tu także wystawiliśmy baner i rollupy promujące nasz Region oraz wystawiliśmy stoisko promocyjne. Rozmowy
z uczestnikami spotkania były nieodłącznym elementem promocji naszego Regionu.Chętni mieszkańcy mieli możliwość odpowiadania na pytania o tematyce powiązanej
z M. Kopernikiem oraz Warmią i Mazurami. W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 mieszkańców.
I wreszcie festyn "Kwiaty Polskie" i Niemenczyn.
XXIII Festyn Kultury Polskiej im. J.G. Mincewicza "Kwiaty Polskie" to najstarszy festyn kultury polskiej na Litwie i największe przedsięwzięcie kulturalne miejscowych Polaków. Festyny kultury polskiej zostały zainicjowane przez Związek Polaków na Litwie na przełomie lat 80/90 ubiegłego stulecia na fali odrodzenia narodowego na Litwie. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które już na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych tradycji i cieszy się ogromnym uznaniem. Wydarzenie przynosi radość i wzruszenie, umacniając przy tym więzi społeczności polskiej na Litwie.
Tradycyjny Festyn Kultury Polskiej przyciągnął tłumy, które razem z ponad tysiącem wykonawców śpiewały piękne polsko-wileńskie pieśni.
Tu spotkaliśmy wielu znajomych i przyjaciół a przywitała nas Waleria Stakauskite Starosta Gminy Niemenczyn.
Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy tradycyjnej imprezy kulturalnej w barwnym pochodzie
z orkiestrą dętą na czele przeszli ulicami miasta na miejsce występów. Delegacja Wspólnoty Polskiej szła z banerem promującym Warmię i Mazury.
Przy pięknej słonecznej pogodzie w dwuczęściowym koncercie na scenie niemenczyńskiego amfiteatru leśnego wystąpiły rodzime polskie zespoły oraz goście z Macierzy i Ukrainy.
Chór "Ojczyzna" i zespół "Sonos
Corde" na tle baneru i rollupów promujących Warmię
i Mazury wystąpili z utworami promującymi nasz Region. Chór "Ojczyzna" został przedstawiony jako reprezentacyjny chór Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" natomiast zespół "Sonos Corde" jako reprezentant Warmii i Mazur
z Węgorzewa.
Znaczącym i widocznym elementem promocyjnym było wystawienie stoiska promującego nasz Region w specjalnie przygotowanym i oznakowanym rozkładanym namiocie, na którym znajdują się między innymi loga samorządów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, powiatu węgorzewskiego, miasta Węgorzewa. Na stoisku zostały wystawione materiały promocyjne, przekazane przez lokalne samorządy i produkty kulinarne, szczególnie cukiernicze, wędliniarskie i nabiał z Regionu, którymi byli obdarowywani uczestnicy wydarzenia. Stoisko cieszyło się ogromnym powodzeniem. W samym Niemenczynie, na zrobienie poczęstunku dla odwiedzających zrobiliśmy ok. tysiąc koreczków (sery, wędlina). Dodatkowo promowaliśmy miasta kopernikowskie tj, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Frombork z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Uczestnicy mieli też możliwość wzięcia udziału w konkursie wiedzy dotyczącym
M. Kopernika i Warmii i Mazur.
Uczestnicy delegacji na czele z Prezesem koła przeprowadzili bardzo dużo rozmów pokazujących walory kulturalne, turystyczne i kulinarne naszego regionu. Materiały edukacyjne (mapy, przewodniki, opracowania, książki itp) cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Realizacja projektu "Promocja Warmii i Mazur na Wileńszczyźnie" była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu środowisk oraz wsparcia rzeczowego i finansowego udzielonego przez sponsorów oraz ludzi o otwartych sercach.
Wszystkim zaangażowanym samorządom, osobom, sponsorom i darczyńcom serdecznie dziękujemy.
Dofinansowano ze środków samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, samorządu powiatu węgorzewskiego, samorządu Gminy Węgorzewo, oraz składek członków Koła Wspólnoty Polskiej w Węgorzewie.