Byliśmy tam gdzie polskie ślady najbardziej widoczne są na cmentarzach, w kościołach, a polskie słowo da się słyszeć z ust osób starszych. Byliśmy tam gdzie raz do roku polskość czaruje swym pięknem, poezją, piosenką, tańcem i muzyką. A działo się tak za sprawą Dni Kultury Polskiej.
1 sierpnia 2020 r.w ramach Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi odbył się XVIII Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy". Spotkania miały miejsce w Datnowie, Berżai i Pacunelach.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele Objawienia Pańskiego Najświętszej Maryi Panny w Datnowie. Po wniesieniu sztandaru Stowarzyszenia Polaków Kiejdan do kościoła ojciec Emilian Władysław Bojko z Kowna i proboszcz parafii datnowskiej ks. Grażvydas Geresionis odprawili uroczystą polsko-litewską Mszę św. Oprawę muzyczną zapewnił reprezentacyjny Chór Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Ojczyzna z Węgorzewa oraz zespół Mżawka z Kruklanek.
Po Mszy św. odbyło się Spotkanie Literackie przeplatane wystąpieniami przybyłych gości, których witała Irena Duchowska prezes Oddziału Związku Polaków na Litwie "Lauda". Nie zabrakło ciepłych słów i życzeń. Pozdrowienia dla uczestników Festynu od prezesa Stowarzyszenia "Wspólnoty Polskiej" Dariusza Piotra Bonisławskiego odczytał prezes Koła Wspólnoty Polskiej w Węgorzewie - Wiesław Pietrzak oraz złożył życzenia dalszej owocnej działalności i podziękowania za dotychczasową działalność.
Podczas spotkania literackiego wystąpili:
Chór "Ojczyzna" z Węgorzewa
zespół "Mżawka" z Kruklanek.
Niestety epidemia koronawirusa i tu odcisnęła swoje piętno. Uczestnicy byli w maseczkach, a my byliśmy jedyną delegacją z Polski.
Dalsza trasa festynowa prowadziła do Berżai, gdzie odbył się koncert z udziałem naszych zespołów. Następny etap to Festiwal Przyjaźni w Pacunelach. Koncert w parku poprzedziła Msza św. w kościele Św. Jana Chrzciciela a oprawę muzyczną zapewnił Chór "Ojczyzna" oraz zespół "Mżawka".
Koncert naszych zespołów wieńczył napis "WARMIA i MAZURY" oraz "WĘGORZEWO". Bardzo atrakcyjnym elementem naszego pobytu było stoisko promujące Warmię i Mazury. Uczestnicy imprez otrzymywali materiały promocyjne oraz byli częstowani wyrobami cukierniczymi, wędliniarskimi i serami. Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników festynu. Spotkaliśmy wielu naszych znajomych czy to z poprzednich spotkań w ramach Dni Kultury Polskiej, czy to z Wigilii. Były rozmowy, łzy, wspomnienia oraz nadzieja na kolejne spotkania, tylko uścisków nie było, bo epidemia.
Kolejny dzień to spotkanie z rodakami w Wędziagole. Nazwa trudna, ale wielkie serce tych, co jeszcze pozostali. Były wspomnienia, łzy, opowiadanie co się zmieniło ale też wspólne biesiadowanie. Najbardziej zapadły mi w serce słowa członkini chóru wypowiadane łamiącym się głosem "ojczyzna to ta ziemia gdzie żyli nasi ojcowie, to nie państwo czy nazwa kraju". Nasz wyjazd miał wzmocnić naszych rodaków, wesprzeć w walce o polskość, pokazać, że nie są sami, dodać sił i ducha.
Po spotkaniu w Wędziagole pozostało wrażenie, że "ładowanie akumulatorów" odbyło się w obie strony.
Wyjazd na Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi odbył się w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2020 r ze środków Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego i Samorządu Gminy Węgorzewo - projektu promującego Warmię i Mazury oraz gminę Węgorzewo a realizatorem było
Koło Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
w Węgorzewie.
Realizacja projektu była możliwa dzięki środkom z wymienionych samorządów oraz innych sponsorów:
Nadleśnictwo Srokowo,
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku,
Powiatu węgorzewskiego,
kętrzyńskiego i giżyckiego,
miasta Giżycko,
gminy Kruklanki,
PSS Społem Węgorzewo,
gospodarstwo ekologiczne Barbary Niedziejko z Sołdan,
producent sękaczy MARK Marzanny Kiezik z Giżycka.
Organizator wszystkim zaangażowanym samorządom, wolontariuszom, sponsorom i darczyńcom serdecznie dziękujemy.