Węgorzewskie "Kaziuki" 2018r Cierp, duszo moja, a będziesz zbawiona, jak nie będziesz cierpieć, będziesz potępiooo-naaa...!
Kto z Was jeszcze zawodzi refren znanej na Wileńszczyźnie "dziadowskiej" pieśni? Zaintonowaną przez Jerzego Zinkiewicza i Budzewiaków balladę podchwyciła cała widownia tegorocznych Kaziuków nad Węgorapą. Mało tego: dzięki niesamowitej grupie z Budr usłyszeliśmy wesołe brzmienie "diabelskich skrzypiec",() pośmialiśmy się przy gawędach. Na marginesie: Budzewiaki w tym roku świętować będą 35-lecie.
Nasze gratulacje i ukłony!
Swojski wilniucki klimat w Węgorzewskim Centrum Kultury zakorzenił się na dobre, a w tym roku - trzeba to przyznać - doroczne spotkanie z kulturą kresów wschodnich wypadło wyjątkowo! Wspólne śpiewanie, serdeczne brawa, chwile wzruszenia (jak przy pieśni repatriantów cudownie wykonanej przez Harmonię z Mariampola) nie miały końca. Jak to wśród rodaków.
Kaziuki nad Węgorapą rozpoczęła prelekcja Tradycje Jarmarków Kaziukowych wczoraj i dziś zorganizowana przez węgorzewskie koło Wspólnoty Polskiej. Na scenie Węgorzewskiego Centrum Kultury w części artystycznej Kaziuków wystąpili: węgorzewskie chóry Ojczyzna i Moderato, wspomniana grupa Budzewiaki z Budzewa oraz goście z Litwy - zespół Harmonia z Mariampola i Czerwone Maki z Jawniun. Na wieść o węgorzewskich Kaziukach zgłosili się też do nas Gniewkowianie z Gniewkowa, którzy zaprezentowali i folklor kujawski, i repertuar... zaczerpnięty ze znanych operetek.
Wydarzeniu towarzyszył "kaziukowy" kiermasz (ten zapach wędlin! Te misternie skrobane jaja!) oraz, jak w poprzednich latach, zbiórka pieniędzy na rzecz polskiej szkoły w Jęczmieniszkach na Litwie (rejon wileński, powiat niemenczyński). Kwestował przewodniczący Rady Miejskiej w Węgorzewie Tomasz Wierzchowski. Zebraliśmy 1237 zł.
Wśród widzów Kaziuków nad Węgorapą gościliśmy starostę powiatu niemenczyńskiego Edwarda Puncewicza
Organizatorzy wydarzenia: Gmina Węgorzewo, Węgorzewskie Centrum Kultury, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Samorząd Rejonu Wileńskiego