Szlak, który odwzorowuje Drogę Krzyżową w Jerozolimie, od wielu lat przyciąga pielgrzymów i turystów.
Trasa o długości 7 km składa się z 35 stacji: 19 kamiennych kaplic, 7 drewnianych bram, 1 kamiennej bramy, drewnianego mostu wzdłuż strumienia Cedron, zwanego Bałtupką, kaplicy zbudowanej na moście oraz Kościoła pw. Odnalezienia Krzyża Świętego symbolicznej Góry Golgoty.
Podróżując wzdłuż Wilii, można obejrzeć też historyczny młyn wodny, który istnieje od ponad 150 lat. Zachowały się autentyczne mechanizmy młyna.
Odwiedzający mogą też podziwiać naturalnie uformowany wodospad. Dalej, podróżując wzdłuż Wilii, uwagę przyciąga kolejna świątynia.
Jest to kościół znajdujący się przy źródle Cendron oraz zespół klasztorny Trynopol.
13 lipca 1944 roku pod Krawczunami (rejon wileński) stoczona została krwawa bitwa wojsk AK z niemieckimi oddziałami hitlerowskimi.
W walce poległo 79 akowców, w tym dowódca I Brygady Wileńskiej AK Czesław Grombczewski ps. Jurand, a około 100 zostało rannych.
Mimo ilościowej przewagi Niemców, Polacy wyeliminowali z dalszych walk blisko tysiąc z 3 tys. żołnierzy niemieckich i naruszyli przeprawę przez Wilię wycofujących się z Wilna hitlerowców. Bitwa odbyła się podczas operacji Ostra Brama w ramach akcji Burza.
Na cmentarzu na Kolonii Wileńskiej spoczywają żołnierze Armii Krajowej z 1 i 3 Zgrupowania AK, 3 i 8 Brygady Wileńskiej AK, I, III i V batalionów z 77 Pułku Piechoty AK oraz z Oddziału Rozpoznawczego Komendy Okręgu Wileńskiego AK.
Polegli w pierwszej fazie walk o Wilno 7 lipca 1944 r. w starciu z przeważającymi siłami niemieckimi, wspieranymi pociągiem pancernym. Polskie natarcie na kierunku wileńskiej dzielnicy Belmont załamało się, a oddziały musiały wycofać się z dalszego marszu w kierunku centrum Wilna.
Ta podwileńska miejscowość 13 lipca każdego roku gromadzi liczne rzesze Polaków z Wilna i Wileńszczyzny.